0

پلی آمید 6 (PA6)

10 / 10
از 1 کاربر
« بازگشت به لیست مقالات | شنبه 28 مهر 1397 در ساعت 12 : 31 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

PA6   یا پلی آمید 6 ( Polyamide 6 ) که عموماً به نام نایلون  Naylon نیز شناخته می شود از انواع پلیمر ها می باشد که بصورت مصنوعی در فرآیند پلیمریزاسیون بدست می آید و در الیاف صنعتی مانند روکش صندلی اتوموبیل ، فرش و موکت ، چادر های صنعتی ، طناب و لوازم ورزشی و کوهنوردی ، بسته بندی و لوله های چند لایه و ... به علت دوام و استحکام بالا مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین با تقویت آن نیز میتوان خواص دیگری به آن افزود که به اختصار در مورد آنها توضیح خواهیم داد.

PA 6 با چگالی 1.048g/ml و دمای ذوب 220 درجه سانتی گراد و یا 494 کلوین یکی پر کاربرد ترین مواد ترموپلاستیک (thermoplastics) است که بخاطر تطبیق پذیری و استحکام بالای آن در صنعت مصارف زیادی دارد .

نایلون ها (Naylon) دارای استحکام و سختی (Toughness) بالایی بوده و مقاوت شیمیایی به هیدرو کربن ها از خود نشان می دهند. یکی از خصوصیت های بارز و مهم نایلون یا PA6 کیفیت سطح مناسب در حالت خام و بعد از ماشین کاری و حتی در زمانی که با الیاف تقویت شده است می باشد . لازم به ذکر است که نایلون هایی دیگری نیز در صنعت موجود می باشد که از آنها می توان PA 4/6 , PA 6/10 , PA 6/12 , PA6/6 , 12 , 11  را نام برد که این نوع نامگذاری بر اساس تعداد کربن های مورد استفاده در فرمول شیمایی مونومر های سازنده آن می باشد.

از دیگر خصوصیات مثبت و مهم نایلون (Naylon) یا پلی آمید 6 ( Polyamide 6 )  میتوان سختی، ضربه پذیری یا چکش خواری مقاومت به سایش، ظاهر مناسب و قابلیت پرداخت را نام برد.

این ماده در دمای 80 درجه سانتی گراد می تواند قالب گیری شود و چون در گرید های متفاوت از مقاومت و استحکام تولید می شود ، در گرید های بالا می تواند تا 250 درجه سانتی گراد را تحمل کند.

( PA6 ( Polyamide 6 یا نایلون (Naylon) را می توان بوسیله دانه های شیشه و الیاف شیشه و دانه های کربن تقویت کرد تا به خصوصیات حرارتی ، الکتریکی و مکانیکی بهتری دست پیدا کرد.

اگر مواد تقویتی اگر مواد تقویتی شامل تفلون ها و (PTFE(Polytetrafluoroethylene و یا سولفات مولیبدن باشد می توان برای مواد پوششی که منجر به کاهش اصتحکاک (Friction) می شود مورد استفاده قرار گیرد. این نوع تقویت موجب افزایش سختی و افزایش قابلیت روانکاری و بهبود پوشش در چرخدنده ها و چرخ ها و پولی ها می شود . این ماده با نگهداری روغن و مواد روانکار در خود موجب روانکاری مناسب می شوند.

 

 

ارسال نظر

نام شما :
ایمیل :
تلفن تماس :
متن پیغام :
نمایش همه
علاقه مندی ها ()